WATERVILLE — Mid-Maine Technical Center held its Local Skills Championships on Wednesday, 170 Mid-Maine Technical Center students competed in their Local Skills Championships. The championships included 23 individual competitions in technical and leadership skills. Sixty business and industry representatives from the greater WSHS area served as judges.

The gold medalist in each competition has qualified to represent Mid-Maine Technical Center at the State SkillsUSA Championships in Bangor on March 3 and 4.

Students from Lawrence High School, Winslow High School, Messalonskee High School, Temple and Waterville Seniors High School attend MMTC.

Results

Automotive Service Technology: Gold, Kyle Robinson, LHS; silver, Tyler Pooler, WHS; bronze, Nick Sandelier, MHS.

Cabinetmaking: Gold, Hillary Libby, WHS; silver, Alek Fortier; LHS; bronze, Justin Richard, Temple.

Carpentry: Gold, Davis Warren, MHS; silver, Tyler Warren, MHS; bronze, Jordan Gurney, MHS.

Collision Refinishing Technology: Gold, Connor Martin, LHS; silver, Trevor Carlow, MHS; bronze, Owen Weigang, LHS.

Collision Repair Technology: Gold, David Petito, MHS; silver, Katie Greenleaf, LHS; bronze, Amanda Grenier, WSHS.

Commercial Baking: Gold, Harley Fitch, Winslow; silver, Chyanne Bizier, Winslow; bronze, Taylor Ripley, MHS.

Criminal Justice: Gold, Sulley Menz, WSHS; silver, Alison Bouchard, Winslow; bronze, Josh Marin, LHS.

Culinary Arts: Gold, Alena Thomas, MHS; silver, Brandon Choate, WSHS; bronze, Mariah Bernard, MHS.

Digital Cinema Production: Gold, Brad Carver and Calvin Holmes, MHS; silver, Caitie Collier and Robbie Moore, MHS; bronze, Gareth Belton and James Lauzon, WSHS; bronze, Sean Halleeand Demeka Roderick, WAHS/WHS.

Digital Photography: Gold, Kohl Gilbert, WSHS; silver, Ulvar Gansum, WSHS; bronze, Michaela Bolduc, WSHS.

Firefighting: Gold, Gabriel Bathgate, LHS; silver, Dylan Bailey, LHS; bronze, Donna Roy, LHS.

First Aid/CPR: Gold, Shelby Christianson, MHS; silver, Michael Merrow, MHS; bronze, Julia Peatfield, MHS.

Information Technology: Gold, Kurt Hamar, Winslow; silver, Matrim Glazier, WSHS; bronze, Joshua Morissette, WHS.

Job Interview: Gold, Shelby Christianson, MHS; silver, Emily Tozier, LHS; bronze, Josh Roberts, LHS.

Job Skill Demonstration A: Gold, Shelby Christianson, MHS; silver, Mckinley Carignan, WSHS; bronze, Julia Peatfield, MHS.

Medical Math: Gold, Avery Brennan, MHS; silver, Bridget Witham, LHS; bronze, Samantha Pomerleau, WHS.

Medical Terminology: Gold, Samantha Pomerleau, Winslow; silver, Emily Steinmeyer, MHS; bronze, Avery Brennan, MHS.

Nurse Assisting: Gold, Samantha Pomerleau, Winslow; silver, Kimberly Sherman, MHS; bronze, Alyssa Gudaitis, WSHS.

Precision Machining Technology: Gold, Nick Bragg, WSHS; silver, Kolby LHS, LHS; bronze, Nathaniel Clowes, WSHS.

Preschool Teaching Assistant: Gold, Jamie Maroon, WSHS; silver, Courtney Gendreau, WSHS; bronze, Kiana Richards, WHS.

Related Technical Math: Gold, Joshua Morissette, Winslow; silver, Jordan Maxell, Winslow; bronze, Megan Cousins, LHS.

Residential Wiring: Gold, Tatonka Champagne, LHS; silver, Ben Bard, MHS; bronze, Brody Mckenzie, MHS.

Television (Video) Production: Gold, Alisha Pearl and Justine Richardson, MHSWSHS; silver, Michaela Bolduc and Brayden Paine, WSHS/MHS; bronze, Katelyn Gagne & Alexis Murray, WSHS/LHS.