University of Maine at Augusta recently announced the following full-time Maine students were named to the 2017 fall semester dean’s list.

Students are listed alphabetically by county.

Androscoggin County: Avery Chisholm and Ahmed Mohamed, both of Auburn; Alex Brown, of Greene; Tessa Benson, of Leeds; Kassandra Alimandi, Tina Rousseau and Ronald Seguin, all of Lewiston; Libby Wade, of Lisbon; Stephanie Smith, of Lisbon Falls; Hayley Doyen, of Livermore; Amanda Milligan, of Livermore Falls; Angelika Demers and Brittany Reul, both of Poland; Cheryl Carter, Christopher Crowley and Jason Kramer, all of Sabattus; and Amanda Caldwell and Christianna Caldwell, both of Turner.

Aroostook County: Kimberly Baker, of Ashland; Kristie Raymond, of Easton; Jolynn Stevens, of Hodgdon; Emily Hanson and Jessica Wotton, both of Houlton; Keely Beauchamp, of Limestone; Samantha Palmer, of Linneus; Aspen Cote, of Madawaska; Timothy Cook, of Monticello; Dawn Denbow, of Presque Isle; Susan Hillegass, of Saint David; and Kendra Furber and Margaret Hart, both of Stockholm.

Cumberland County: Ann Wagner, of Bridgton; Lindsey Andelman, Jessica Galluze Cantara, Tristan Henthorne, Alfred Hipkins, Jordan Johnson and Michelle Small, all of Brunswick; Kathryn Breed, of Cumberland Center; Nicole Cyr, of Falmouth; Rachel St Pierre, of North Yarmouth; Henri Bizindavyi, Rachael Brown, Julie Lawson and Krysten Rich, all of Portland; and Meagan Griffeth and Rachel Muise, both of Raymond.

Also, Jeffrey Lavoie and Molly Wilson, both of Scarborough; Molly Christensen, of Sebago; Jessica Angelova, Alivia Cram, David Knowland, Richard Schriewer, Anna Stockman and Bethany Wooster, all of South Portland; Michelle Aliberto, of Standish; Kevin Martin, of Westbrook; and Griffin Bourassa, Gretchen Miller and Ashlie Myer, all of Windham.

Franklin County: Patricia Hastings and Michael Mikrut, both of Chesterville; Devin Phelps, of Farmington; Michaela Hutchinson, of Industry; Savannah Paul, Conrad Rier and Danielle Walsh, all of Jay; Benjamin Hitchcock, of Kingfield; Janna Winslow, of New Sharon; and Patrick Carlton, of Wilton.

Hancock County: Mckenzie Young, of Bar Harbor; Jessica Bass, of Bass Harbor; Erin Efron, of Brooklin; Alana Boisvert, Eric Davis, Brandon Kelley and Marissa Thompson, all of Bucksport; Chelsea Frederick, of Dedham; Leeanna Conners, Jayne Kelton, Normand Roberge and Ashleen Sullivan, all of Ellsworth; and Nathan Eisworth, of Franklin.

Also, Jani Mesiniemi, of Mount Desert; Molly Orcutt, of Orland; Elas Seip, of Otis; Rachelle Bell, of Penobscot; Kiersten Rounseville, of Seal Harbor; Kirsten Tenney, of Sorrento; Saige Brages, of Stonington; Tori Jones, of Sullivan; and Jennifer Stanley, of Surry.

Kennebec County: Chad Welch, of Albion; and Fatimah Aleem, Courtney Allen, Christeena Billings, Cassie Bouton, Hannah Bridges, Maggie Coffin, Craig Colby, Alexander Day, Michael Emerson, Sean Finn, Jon Fortin, Lee Haskell, Noah Hoffman, Amber Hosier, Jason Kengott, Pierre Laot, Krista Lee, Alexis Martin, Kelly Martineau, Cassandra McKenna, Lynn Merrill, Alaina Murray, Lian Oyerbides, Raven Parker, Blake Redimarker, Vanessa Roldan, Serena Schnepper, Jessica Sidelinger, Michael Silva, Andrew Simard, Koriana Thompson, Lauren Wallace, Allison Walton, Sierra Ware, Martina Wing, Matthew Withee and Amani Yaqoob, all of Augusta.

Also, Bradley Bickford, Alexis Bradford, Sarah Cormier, Jamie Dionne, Anthony Guimond, Margaret May, Kianna Nickless, Umberto Serio and Thomas Stinson, all of Belgrade; Devon Mehuren, Ashley Whittemore and Emily Whittemore, all of Benton; and Jennesa Fabbri, of Chelsea.

Also, January Hapworth and Marc Weymouth, both of Clinton; Rowan Saucier, of Fairfield; Jennifer Hayes, of Farmingdale; Dustin Palmer, of Fayette; and Susan Crawford, Megan Kenyon, Paul Migliaccio, Katy Owen, Christopher Pester and Richard Ross, all of Gardiner.

Also, Ethan Ballew, Torey Jones, Sydney Perry and Eli Trask, all of Hallowell; Shannon Crocker, of Jefferson; Tobias Knausenberger, of Litchfield; Jessica Ames and Amber White, both of Manchester; and Bethany Larrabee and River Mullan, both of Monmouth.

Also, Heather Duquette, Ashleigh Hartford and Violet Norris, all of North Monmouth; Rachel St. Germain and Lauren Vensel, both of Oakland; Jessie Kendall and Krysty Woodcock, both of Pittston; Ryan Nadeau, of Randolph; Amy Bley, Joshua Davis and Jonathon Lawrence, all of Readfield; Callie Cunningham, of Rome; Carolyn Anderson, Meaghan Bowers, Sophie Del Valle, Jeanne Durand, Kyle Hanson, Alexander Miller, Arik Ross and Brian Tibbetts, all of Sidney; and Peggy Breault, Katherine Buzzell, Jordan Fitch, Brandi Lawler, Olivia Preservati, Bonnie Nichols and Tyler Salley, all of South Gardiner.

Also, Mary Brochu, Alysia Csengery, Lilly Sawtelle and Ezra Shepherd, all of Vassalboro; Dorothy Bolduc, Katrina Gossage, Alan Martin, Jessica Morton, Elizabeth Phillips, Dayna Plourde, Olivia Shepherd, Katie Wing and Jieun Yun, all of Waterville; Sara Duplisea, of Wayne; Samuel Currie, Amanda Labrie, Katelynn Larsen, Julie Robertson, Stephen Spencer and Earl Watts, all of Winslow; and Elizabeth Bellegarde, Charles Lynn and Sarah Pettengill, all of Winthrop.

Knox County: Tegan Atwell, Dawn Emery, Ashley Smith and Saphrona Stetson, all of Camden; Rachel Robinson, of Cushing; Julie Gee and Nicole Strickland, all of Owls Head; Nathaniel Boggs, Meredith Day, Brendon Finnemore, Marissa Heal, Myles Ouellette, Destiny Powers, Gavyn Powers, Rita Robbins, Carrie Sachse and Karissa Sachse, all of Rockland; Caroline Albertson, Violet Bemis, Stephanie Colson and Craig Payson, all of Rockport; Jason McLean, Tabbitha Johnston, Alayna Joyce and Ashely Wiggins, all of Thomaston; and Mari Grover-Blum and Ryan Verrill, both of Warren.

Lincoln County: Reilly Kane, of Boothbay; Shyanne Bryant, of Dresden; Ida Chapman, of Edgecomb; Kaitlin Cosgrove, Allina Diaz and Jessica Grady, all of Jefferson; Nicole Mahoney, of New Harbor; Travis Carrigan, of Newcastle; Christina Hold and Kaitlyn Rooks, both of Nobleboro; Kristen Barter, of Southport; Patricia Carriere, Alexa Genthner, Zachary Melvin, Luke Myers and Zoe Scharf, all of Waldoboro; Benjamin Garthoff and Nicole Swift, both of Whitefield; and Haley Bailey and Nicole Taylor, both of Wiscasset.

Oxford County: Adeline Merrill, of Andover; Tia Jeselskis, of Bryant Pond; Kerri Kimball, of Canton; Lisa Godbois and Marianne Young, both of Carthage; Jennifer Averill and Grace Hebert, both of Dixfield; Marissa Crosby, Brittney Ducas and Tonia Mason, all of Mexico; Maria Brown and Cherise Letourneau, both of Norway; Chelsea Allison, Amber Ramsey and Alicia White, all of Rumford; Sarah Bernard, Jennifer Cousins and Russell Seams, all of South Paris; and Melissa Taylor, of Sumner.

Penobscot County: Htet Aung, Bryce Bailey, Tanya Brown, Velvet Brown, Jennifer Cyr, Marissa Davis, Sharon Eastman, Raven Gamber, Tyler Gordon, Kelly Gould, Hayley Holt, Traci Hosmer, Amy Jones, Emerson Jones, Celena Kent, Sarah Martin, Anthony Miles, Maria Miranda, Linda Murch, Donna Nason, Janelle Newell, Bailey Parent, Joseph Plourde, Nicole Roberts, Bethany Smith, Garret Swazey, Samantha Townsend, Karyssa Upham, Chase Von Beulwitz and Jessica Walsh, all of Bangor.

Also, Allyson Aucoin, Amber Clukey, Ashley Clukey, Cynthia Dinardo, Megan Hughes, Ali Karim, Kelley Murray, Patrick Nolan and Jennifer Stano, all of Brewer; Caitlynn Dionne, Alyssa Nelson and Andrea Robinson, all of Carmel; Mackenzie Buswell, of Clifton; Sheila Chesley, Roberta Trafton and Josie Wallace, all of Corinth; Jasminne Drouin, of Dexter; and Catherine Draper, of Etna.

Also, Brandi-Jo Dewitt-Perreault and Vivian Dewitt-Perreault, of Glenburn; Andrew Johnson and Daniel Prygrocki, both of Greenbush; Zachary Boss, Samantha Bowler, Hannah Hood, Chelsea Hoyt, Ryan Johnson and Sabrina Tatseos, all of Hampden; Michelle Hardy, of Holden; Miranda Milne, of Howland; and Teresa Daly, Ryan Feeney and Kali Rush, all of Levant.

Also, Carly McDonald, of Lincoln; Dylan Martin, Tina McLeod, Nicole Mohoff and Lily Young, all of Millinocket; Kimberly Dunham, Courtney Dunton and Sandy Pottle, all of Newburgh; Cameron Arcidi and Drew Graves, both of Newport; Christina Levesque, Zachary Levesque and Aaron Pinkham, all of Old Town; David L’Heureux, Staci Linnell and Elisha Machado, all of Orono; Nicole Rust and Katelin Varney, both of Orrington; Candace Roy, of Plymouth; Courtney Stevens, of Stacyville; Jenifer Adams, Amy Butler and Kelsey Osnoe, all of Stetson; and Victoria Toby, of Winn.

Piscataquis County: Tucker Dow, Melissa Higgins and Brittany Robinson, all of Dover Foxcroft; Tianna Breau, of Greenville; Stephen Morse, of Milo; Heather Warner, of Orneville Township; Carla Arno, of Parkman; and Josie Knowles, of Sangerville.

Sagadahoc County: Tiffany Bowman, of Bath; Nicole Labbay, of Bowdoin; Tiffany Hemond and Kimberly Leslie, both of Bowdoinham; Carmen Bragg and Nicholas McDaniels, both of Richmond; Caitlin LaFountain, Jenna Sullivan and Darren Thiboutot, all of Topsham; and Linzi Fitzgerald, of Woolwich.

Somerset County: Britani Cabassa, of Bingham; Jennifer Snowman and Joschka Winterling, both of Canaan; Katie Hewett, of Cornville; Patrick Daubenberger, of Embden; Kayla Quimby, of Fairfield; Nathan Michaud, of Hartland; Sarah Sinclair, of Madison; and Sydney Lyman, of Norridgewock.

Also, Jessica Sales, of North Anson; Jennifer Bradley, James Haining, Jeffrey Heskett and Isaac Sacks, all of Palmyra; Crystal Neace, of Pittsfield; Samantha Brown, Cassandra Connor, Chloe Gustin and Chelsey Roy, all of Saint Albans; Ariana Bacon, Peterson Campbell, Rebecca Chretien, Kyle Davis, Morgan Saunders, David Sincyr and Jacob Tracy, all of Skowhegan; Ryan Bender, of Smithfield; and Robin Cochrane-Crane and Kate Stevens, both of Solon.

Waldo County: Heather Marlow and Cassandra Thayer, both of Belfast; Ashley Cass and Dasha Palmer, both of Belmont; William Spaulding, of Brooks; Chelsea Lydem, of Burnham; Patricia Quillia, of Frankfort; Dayna Woods, of Knox; Jamie Potvin and Piper Stiles, both of Lincolnville; Monica Gilbert, of Palermo; Jennifer Bennett and Shana Larrabee, both of Prospect; Melissa Harding, Crystal Martz, Melanie Hieter, Brittany Ward and Daniel Wing, all of Searsport; and Tiffani Donlin and Dylan Hill, both of Winterport.

Washington County: Hannah Alley and Samantha Gray, both of Addison; Lauren Cook and Charlotte Southard, both of Baileyville; Jennifer Mathews, of Cherryfield; Ashley Preston, of Danforth; Jasmine Boone-Batchelder and Rachael Cox, both of Eastport; Christina Jodway, of Lubec; and Caleb Ross, of Machias.

York County: Danielle Gray, of Arundel; Ashley Nadeau-Belanger, of Biddeford; Neil Yarumian, of Buxton; Austin Joyce, of Dayton; Dennis Simmons, of Eliot; Andrew Lambert and Heather Rowe, both of Limington; Stacy Casvikes, Evan Gilbert, Gabriel Nodarse and Gabrielle Willette, all of Saco; and Lacey Bailey, of Sanford.

To be on the dean’s list, of a student must earn a 3.25 grade point average for a given semester and must be enrolled full-time.

filed under:

Augusta and Waterville news

Get news and events from your towns in your inbox every Friday.


  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.