WATERVILLE — One hundred and twenty-six Mid-Maine Technical Center students recently competed in the Local Skills Championships. Students from Waterville Senior High School, Lawrence High School, Winslow High School and Messalonskee High School attend the technical center.

The competition included 24 individual competitions in technical skills and 59 business and industry representatives from the Waterville area served as judges.

The gold medalist in each competition has qualified to represent Mid-Maine Technical Center at the State Skills USA Championships in Bangor on March 15 and 16.

Advertising design: gold, Lucas Mosher of Messalonskee; silver, Ryan Lovett of Messalonskee; bronze, Jenna Moody of Lawrence.

Apple Technician: gold, Bradley Bickford of Messalonskee; silver, Jacob French of Waterville.

Architectural drafting: gold, Kelsea Tortorella of Waterville; silver, Connor Chapman of Winslow; bronze, Kelley Huff of Lawrence.

Automotive service technology: gold, Robert Clark of Messalonskee; silver, Micah Mills of Messalonskee; bronze, Jackson Moore of Messalonskee.

Cabinet making: gold, Michael Joslyn of Winslow; silver, Christopher Warner of Lawrence; bronze, Richard Shibles of Messalonskee.

Carpentry: gold, William Edmunds-Francis of Lawrence; silver, Justin McKenna of Messalonskee; bronze, Shane Cater of Lawrence.

Collision refinishing technology: gold, Zachariah Hamlin of Lawrence; silver, Ryan Logan of Messalonskee; bronze, Kaysie Dostie of Messalonskee.

Collision repair technology: gold, Joshua Wilde of Winslow; silver, Kayla Paradis of Winslow; bronze, Zachary Robinson of Winslow.

Commercial banking: gold, Keagan Crowell of Lawrence; silver, Meagan Halliday of Messalonskee; bronze, Amber Pilotte of Waterville.

Computing maintenance technology: gold, Jeremy Nguyen of Waterville; silver, Bryant Proctor of Messalonskee; bronze, Anthony Dubay of Waterville.

Culinary arts: gold, Jared Wing of Winslow; silver, Ryan Mosher of Winslow; bronze, Gabrielle Gorczyca of Waterville.

Electrical construction wiring: gold, Stewart Thomas of Lawrence; silver, Zachary O’Connor of Winslow; bronze, Spencer Sweatt of Lawrence.

First aid/CPR: gold, Molly Bell of Lawrence; silver, Kelsie Moore of Winslow; bronze, Roger Green of Messalonskee.

Firefighting: gold, Michael Benecke of Messalonskee; silver, Ethan Foss of Messalonskee; bronze, Benjamin Richards of Lawrence.

Job skill demonstration: gold, Makenzie Kohler of Messalonskee; silver, Dylan Smith of Waterville; bronze, Ashley Jandreau of Messalonskee.

Medical math: gold, Emily York of Messalonskee; silver, Britney Jandreau of Waterville; bronze, Hannah Ainslie of Messalonskee.

Medical terminology: gold, Courtney Marr of Lawrence; silver, Britney Jandreau of Waterville; bronze, Emma-Leigh Rioux of Lawrence.

Nurse assisting: gold, Kaitlyn Martin of Lawrence; silver, Kaylee Bates of Messalonskee; bronze, Cassandra Hutchins of Winslow.

Pin design: gold, Ryan Lovett of Messalonskee.

Precision machining technology: gold, Nicholas Weymouth of Lawrence; silver, Gregory Manocchio of Winslow; bronze, Blake Philbrick of Messalonskee.

Preschool teaching assistant: gold, Kali Emery of Lawrence; silver, Tamerlaine Seamans of Winslow; bronze, Emily Pullen of Waterville.

Related technical math: gold, Lucas Mosher of Messalonskee; silver, Christopher Trembly of Messalonskee; bronze, Anthony Dubay of Waterville.

T-shirt design: gold, Kyrie Tompkins of Winslow.

Web design: gold, Kyrie Tompkins of Winslow; silver, Krieg Sirois of Winslow; bronze, Samantha Marden of Messalonskee.

Augusta and Waterville news

Get news and events from your towns in your inbox every Friday.


  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.