WATERVILLE — Mid-Maine Technical Center recently announced the winners of its local Skills Championships held Jan. 10 in Waterville. One hundred and fifty-eight students from the center competed.

The championships included 26 individual competitions in technical and leadership skills. Sixty business and industry representatives from the greater Waterville area served as judges. The gold medalist in each competition has qualified to represent Mid-Maine Technical Center at the State SkillsUSA Championships March 7-8 in Bangor.

Students from Waterville Senior High School, Lawrence High School, Winslow High School, Messalonskee High School, Temple Academy, Maine Academy of Natural Sciences and home-schooled students attend the technical center.

Automotive service technology: Gold, Nicholas Gage, WSHS; silver, Caleb Welsh, WHS; and bronze, Dan Henderson, MHS.

Automotive tool ID: Gold, Dan Henderson, MHS; silver, Nicholas Gage, WSHS; and bronze, Wyatt Hood, WHS.

Cabinetmaking: Gold, Parker Brunell, MHS; silver, Noah Cummings, MHS; and bronze, Ross Hughes, WHS.

Carpentry: Gold, Nicholas Dessent, LHS; and silver, Hunter Roy, LHS.

Collision refinishing technology: Gold, Isaac Klein, homeschool; and silver, Caleb Theberge, MeANS.

Collision repair technology: Gold, Ryan Plante, MHS; silver, Ariana Znajmiecka, WSHS; and bronze, Caleb Heaton-Jones, WSHS.

Commercial baking: Gold, Hannah Dow, LHS; silver, Keisha Small, LHS; and bronze, Shelby Hoffman, MHS.

Criminal justice: Gold, Dean Cubbin, MeANS; silver, Jenna Ross, WHS; and bronze, Gavin Dorr, MHS.

Culinary arts: Gold, Desiree Loring, WSHS; silver, Jasmine Freeman, WHS; and bronze, Haylee Landry, WHS.

Digital cinema production: Gold, Lindsey Dore and Hailey Moore, homeschool/MHS; silver, Gage Johnson and Christian McPherson, LHS/WHS; and bronze, Joe Damon and Ely Yang, MHS/WHS.

Digital photography: Gold, Nick Alexander, MHS; silver, Roslin Desiderio, MHS; and bronze, Lucas Pelotte, WSHS.

EMT Basic: Gold, Bryce Scott, LHS; silver, Ethan Burton, MHS; and bronze, Dylan Hardenburg, LHS.

Firefighting: Gold, Alfred Cochrane, LHS; silver, Jennasea Hubbard, WSHS; and bronze, James Pino, MHS.

Information technology: Gold, Noah Morissette, WHS; silver, Dean Simpson, MHS; and bronze, Austin Bertone, WHS.

Job interview: Gold, Bryce Scott, LHS; silver, Olivia Lagace, MHS; and bronze, Shyla Richards, TA.

Job skill demonstration A: Gold, Kayla Brown, LHS; silver, Austin Leighton, LHS; and bronze, Dylan Hardenburg, LHS.

Medical math: Gold, Allison Weiner, WSHS; silver, Iva Genest, LHS; and bronze, Cassidy Day, MHS.

Medical terminology: Gold, Iva Genest, LHS; silver, Ana Hewett, MHS; and bronze, Allison Weiner, WSHS.

Mobile robotics: Gold, Hunter Dusoe and TJ Petrillo, LHS/MHS; and silver, Kody King and Zach Hartt, MHS/LHS.

Nurse assisting: Gold, Iva Genest, LHS; silver, Olivia Lagace, MHS; and bronze, Rylee Poulin, MHS.

Precision machining technology: Gold, Dan Miller, MHS; silver, Matt White, LHS; and bronze, Devin Bettencourt, WHS.

Preschool teaching assistant: Gold, Lily Foster, WSHS; silver, Jayden Lenfestey, MHS; and bronze, Mackenzie Ferreira, WSHS.

Related technical math: Gold, Noah Morissette, WHS; silver, Ethan Cochrane, LHS; and bronze, Alex Demers, WHS.

Residential wiring: Gold, Isaiah Shuman, LHS; silver, Braden Rayborn, WHS; and bronze, Isaac Foshay, TA.

Television (video) production: Gold, Roslin Desiderio and Lucas Pelotte, MHS/WSHS; silver, Clayton Hoyle and Molly Milligan, MHS/MHS; and bronze, Sabrina Hinkledire and Jasmine Lambert, WSHS/MHS.

Urban search and rescue: Gold, Landon Hotham and Sam Pike, WHS/WSHS; silver, Gage Vaughan and Gabe Moumouris, WHS/WHS; and bronze, Austin Veilleux and Konner Koroski, WHS/MHS.


Comments are not available on this story.

Augusta and Waterville news

Get news and events from your towns in your inbox every Friday.
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.