WATERVILLE — Mid-Maine Technical Center has announced its second-quarter honor roll for the 2018-19 academic year.

Students from Cony, Lawrence, Messalonskee, Waterville Senior and Winslow high schools, Maine Academy of Natural Sciences, Temple Academy and Waterville Alternative Education attend MMTC.

Automotive Collision Repair — High honors: Isaac Klein, of LHS; and Alexander Jackson and Ryan Plante, both of MHS.

Honors: Colby Anderson, Devin Harriet, Isaac Klein, Stephen Richardson and Kenneth Ruggiero, all of LHS; Carter Violette, of MHS; Trevor Wellman, of MeANS; and Ariana Znajmiecka, of WSHS.

Automotive Technology — High honors: Levi Day, of MeANS; Wyatt Hood and Caleb Welsh, of WHS; Seth Richard, of LHS; and Elisabeth Simmons, of MHS.

Honors: Austin Arsenault, Dennis Lorrain, Adam Pooler and Hart St. Clair, all of MHS; Chad Bickford and Braydon Busque, both of WHS; Remy Courtoisand Nicholas Gage, both of WSHS; and Tylar Witham, of LHS.

Culinary Arts — High honors: Rylee Batey, of WHS; Hannah Dow, of LHS; and Amber Labbe, of TA.

Honors: Brady Corson, of WHS; and Sadie Garling and Desiree Loring, both of WSHS.

Criminal Justice — High honors: Christian Day and Louis Moody, both of LHS; and Nicolas Fontaine, Gregor Keimel, Jimmy Lemelin, Richard Thompson and Kaiya Worthing, all of MHS;

Honors: Louis Belserene and Surae Dunn, both of MHS; Ricky Hamlin, of LHS; Hailie Lightbody, of WSHS; and Jenna Ross, of WHS.

Construction Technology — High honors: Ross Hughes, of WHS; Hunter Roy, of LHS; and Odessa Russell, of WSHS.

Honors: Trent Andreozzi, Benjamin DiTullio, Michael LeClair and Jared Sioch, all ofWSHS; Nicholas Dessent and Jackson Fortin, both of LHS; Jayden Gurney, of MHS; and Cody Ivey, of WHS.

CTE Academy — High honors: Nathan Bacon, of MHS; Britney Dore and Trevor Mitchell, both of LHS; Emma Fogg and Trevor Pelotte, both of WSHS; and William West, of WHS.

Honors: Colby Garber and Brian Worthen, both of WSHS; Jacob Hutchins and Joshua Hutchins, both of LHS; and Riley Landry and Nathan Mattingly, both of WHS.

Early Childhood Education — High honors: Emilee Arbo, Katie Chase and Lilyan Foster, all of WSHS; Victoria Fye, of LHS; and Aislinn McDaniel, of MHS.

Honors: Mataya Austin, Mackenzie Ferreira and Miranda Juliano, all of WSHS; Madison Beaulieu and AlexisJordan Lizotte, both of MHS; Dakota Estes, Bryce Gunzinger, Alexee Littlefield,; Alexia Tripp and Savannah Vigue, all of WHS; and Samantha Fuller, Morgan Hunnewell and Nevaeh Rush, all of LHS.

Emergency Services — High honors: Emily Bartley, Kayla Brown, Alfred Cochrane, Michaela Huey, Bryce Scott and Jayden Stephenson, all of LHS; Austin Bedsaul, Ethan Burton, Michael Estes, Briana Kramer and James Pino, all of MHS; Jared Goss and Michael Littlefield, both of WHS; and Jennasea Hubbard, of WSHS.

Honors: Colby Brann and Dylan Hardenburg, all of LHS; Madison Jacobs, of WHS; and Alexander Totman, of CHS.

Electrical Technology — High honors: Kyle Carpenter, of LHS; Lawrence Harwood, of WSHS; and Braden Rayborn, of WHS.

Honors: Colton Chavarie and Benjamin Edman, both of MHS; and Brooklynn Lambert, of LHS.

Information Technology — High honors: Jacob Bigelow, Landon Hotham, Noah Morissette and Gage Vaughan, all of WHS; Duncan Carignan, Zachary Orloff and Gavin Workman, all of WSHS; Ethan Cochrane, of LHS; and Austin Damren, Elijah Fortin, Konner Koroski, Luke Kramer, Thomas LaPlante, Connor McCurdy and Dean Simpson, all of MHS.

Honors: Steven Cude and Kody King, both of MHS; Rayden Donnell, Hunter Dusoe and Zachary Hartt, all of LHS; Fox Gleason, of WHS; and Samuele Pike, of WSHS.

Medical Careers — High honors: Tia Chandler, Cassidy Day, Emma DiGirolamo, Markiana Hewett, Emily Jackson, Olivia Lagace, Isabelle Languet, Megan Smith and Morgan Veilleux, all of MHS; Iva Genest, of LHS; and Danielle Sellar, of WSHS.

Honors: Hope Cogswell and Madaya Kavis, both of WSHS; Eran Dowd, Paige Hale and Kassey Pressey, all of LHS; Mariah Morrison, of WHS; Jade Veilleux, of MHS; and Allison Weiner, of WSHS.

Mass Media Communications — High honors: Nicholas Alexander, Clayton Hoyle, Jasmine Lambert, Molly Milligan and Hailey Moore, all of MHS; Lindsey Dore and Gage Johnson, both of LHS; Kylee Hamm, Sabrina Hinkledire, Dakota Libby, Lucas Pelotte and Lucas Pelotte, all of WSHS; and Ely Yang, of WHS.

Honors: Joseph Damon and Roslin Desiderio, both of MHS; Nicholas Lawler, of LHS; and Christian McPherson, of WHS.

Precision Machining — High honors: Sebastian Bouchard, Alexander Demers, Isaiah Gidney, Jared Lambert and Wesley O’Neal, all of WHS; Brady Vicnaire, of WSHS; and Matthew White, of LHS.

Honors: Daniel Miller, of MHS; Sean Rooney, of WHS; and Jeremiah Yannelli-Redlevske, MeANS.

filed under:

Augusta and Waterville news

Get news and events from your towns in your inbox every Friday.


  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.